Závislost na nákladných energiích nás v dnešní době nutí myslet stále více ekonomicky. Jednou z možností, jak v dnešní době snížit náklady na komfortní bydlení, je pořídit si dům, který by energií spotřeboval co nejméně. Řešením mohou být dva typy úsporných staveb a těmi jsou pasivní nebo nízkoenergetický dům. V tomto článku si vysvětlíme, v čem jsou jejich zásadní rozdíly.
Pasivní domy představují nejvyšší standard energetické účinnosti. Tyto budovy výrazně redukují potřebu energie na vytápění a klimatizaci. V průměru se jedná o úsporu až 90% energie oproti běžným budovám. Tyto domy nepotřebují klasické vytápění, protože využívají slunečního záření a zpětně získané vnitřní teplo.
Jak to funguje? Fasáda pasivního domu je směřována na jih, aby získala co nejvíce energie ze slunečního svitu. Tyto domy také využívají rekuperační jednotku, což je větrací systém s účinným zpětným získáváním tepla. Všechny obálkové konstrukce, jako jsou obvodové stěny, okna, podlahy a stropy, jsou výborně tepelně izolovány. Požadovaný součinitel prostupu tepla u obvodové konstrukce nepřesahuje hodnotu 0,14 W/(m2K).Tyto budovy jsou také vzduchotěsné a neuniká z nich prakticky žádné teplo. Okna jsou vybavena trojitým tepelně izolačním prosklením, což zlepšuje termoizolační vlastnosti budovy jako celku. U pasivních domů se ročně protopí maximálně 15 kWh/(m2a)
Výstavba téměř nulových nízkoenergetických budov se zaměřuje na minimální spotřebu energie. Tyto domy ročně v průměru spotřebují méně než 50 kWh/(m2a), což je výrazně méně než běžné budovy. Vynikají tak vysokým standardem energetické účinnosti, který převyšuje minimální požadavky stanovené národními předpisy.
Základní principy téměř nulových nízkoenergetických budov:
1.Vytápění a klimatizaci zajišťuje efektivní otopná soustava s využitím obnovitelných zdrojů energie.
2.Hlavní pobytové místnosti jsou vybaveny okny směřujícími na jih, aby se využilo slunečního světla.
3.Vzduchový management zahrnuje řízené větrání, které zajišťuje dostatečnou cirkulaci vzduchu bez zbytečných tepelných ztrát.
4.Obálkové konstrukce, jako jsou obvodové stěny, okna, podlahy a stropy, vykazují vynikající termoizolační vlastnosti s požadovaným součinitelem prostupu tepla u obvodové konstrukce od 0,15 do 0,20 W/(m2K).
5.Okna s dvojitým nebo trojitým zasklením zajišťují vynikající tepelně izolační vlastnosti budovy.
Zamyslete se tedy hned na samém začátku, jaké vlastnosti a požadavky na energie by měl váš dům splňovat a tomu přizpůsobte i projekt výstavby.
Sami vidíte, že rozdíly zde opravdu jsou, i když se na první pohled zdají oba typy domů totožné. Tyto rozdíly nejsou jen ve spotřebě energií, ale také v použitých materiálech a v neposlední řadě i v samotné technologii výstavby domů. Zamyslete se tedy hned na samém začátku, jaké parametry by měl váš dům splňovat tak, aby byl pro vás co nejekonomičtější. Chráníte tím svou investici a pomůžete zároveň zajistit pro svou rodinu komfortní bydlení. Pečlivě zpracovaný projekt výstavby je zárukou, že se vám to podaří.
*Poznámka: Tento článek je poskytován pouze pro informativní účely a neměl by sloužit jako náhrada za profesionální právní nebo investiční poradenství.
© Copyright 2024 RK Stejskal s.r.o. | Dokumenty | Smluvní partneři