Mění se trendy v nemovitostech

Rekordně nízké úrokové sazby hypoték přinesly nové možnosti kupujících a nové trendy v obchodech s
 Už před rokem se zdálo, že úroky hypoték nemají kam klesat, nicméně klesaly dále a dnes je možné získat hypotéku s úrokovou sazbou nižší než 2%. A to dokonce bez dalších doprovodných produktů, jako například životní pojištění. Podle údajů bank lze při pětileté fixaci uvažovat o 1,79%, u desetileté fixace úrokové sazby pak je reálný úrok kolem 3%.
Všem je přitom jasné, že tato situace nemůže trvat věčně. Dostupnost úvěrů na jedné straně a nízké ceny na druhé straně způsobily stále se zvyšující zájem o koupi nemovitosti.  Již v druhém pololetí loňského roku bylo možno zaznamenat zvyšující se zájem kupujících, zejména o byty ve větších městech. Rok 2015 je po dlouhé době prvním rokem, kdy je realitní trh aktivní již od počátku roku a poptávka po nemovitostech se stále zvyšuje. Také se již začíná opatrně projevovat růst cen nejžádanějších nemovitostí, zatím jenom o procenta.

Nový investiční nástroj

 Vždy existoval určitý počet kupujících, kteří byt kupovali za účelem pronájmu. Většinou tak chtěli zhodnotit vlastní volné peníze. Nyní se však vyplatí využít hypotéku jakožto investiční nástroj. Nízkoúrokové prostředí trhu  hypoték totiž snížilo měsíční splátky hypotéky na úroveň srovnatelnou s výši nájemného. Takže u nově pořizovaných investičních bytů lze říci, že hypotéku místo majitele bytu splácí nájemník. Tento fakt také přispívá k nárůstu podílu bytů, které si zákazníci pořizují jako investici. Jestliže před třemi lety jich bylo přes 10%, dnes tento podíl vyrostl přibližně 30%.

Malé byty rychleji

 Podle celorepublikových statistik se byty prodávají vůbec nejrychleji ze všech druhů nemovitostí. I tento trend vede Praha a další velká města. Zajímavý je přitom fakt, že například velký pětipokojový byt se prodává v průměru o polovinu delší dobu než jednopokojový. Samozřejmě – o menší byty je větší zájem.

Méně se staví rodinné domy

 Dříve byl nejčastějším postupem při zájmu o vlastní rodinný dům nejprve nákup pozemku a na něm  následně stavba, ať už svépomocí nebo „na klíč“ prostřednictvím stavební firmy. Dnes je patrný daleko větší zájem kupujících o již hotové rodinné domy a zájem o pozemky se snížil. Samozřejmě to neplatí pro zasíťované stavební pozemky v zajímavých lokalitách, ty se prodávají stále dobře.

Perlička na závěr

Stále více se do ceny promítá vliv lokality, v jaké se nemovitost nachází. Takže dnes lze najít v nabídce realitních kanceláří byt 3+1 jak za 50.000,-Kč, tak za 50 milionů.
Autor článku: Ing. Vladimír Mařinec